Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa przy ulicy Lelewela w Szczecinku. O położnej przez wielkie "P" [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Siostra Macieja opowiada o Stanisławie Leszczyńskiej
Siostra Macieja opowiada o Stanisławie Leszczyńskiej
Siostry Niepokalanki ze Szczecinka zapraszają na plenerową wystawę poświęconą Stanisławie Leszczyńskiej, położnej, która w Auschwitz-Birkenau ocaliła ponad 3 tysiące noworodków.

Wzdłuż ogrodzenia ogrodu klasztoru szczecineckich Sióstr Niepokalanek przy ulicy Lelewela zawisło kilkanaście banerów dokumentujących życie i niezwykłe dokonania Stanisławy Leszczyńskiej. – Wystawa plenerowa, może to zbyt szumnie powiedziane, ale taka właśnie wystawa zawisła na naszym ogrodzeniu w Szczecinku, nie tylko w celu upamiętnienia jubileuszu 125-lecia urodzin Stanisławy Leszczyńskiej – piszą zakonnice. - Patronki Okna Życia w naszym klasztorze, lecz przede wszystkim po to, żeby ludzie dowiedzieli się o tej bohaterskiej i bardzo odważnej kobiecie.

A jest o czym opowiadać – 8 maja, dzień urodzin Stanisławy Leszczyńskiej (1896-1974) nieprzypadkowo obchodzony jest w Polsce jako Dzień Położnej. Skromna, drobna kobieta jest symbolem położnictwa poświęcając całe swoje niemal życie odbieraniu porodów, w tym w nieludzkich warunkach niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, którego była więźniarką. Ocaliła ponad 3 tysiące noworodków, głównie żydowskich, które niemieccy oprawcy wcześniej topili w wiadrach z nieczystościami. Miała odwagę sprzeciwić się „aniołowi śmierci”, czyli potworowi w lekarskim kitlu Mengele, któremu prosto w oczy powiedziała, gdy kazał jej zabijać noworodki: „Nie, nigdy, bo dzieci zabijać nie wolno! Nigdy!”.

Stanisława Leszczyńska stała się m.in. patronką Okna Życia, które Siostry Niepokalanki uruchomiły w swoim klasztorze kilka lat temu, gdy mieszkanka Szczecinka wyrzuciła przez okno swoje nowonarodzone dziecko…
Wystawa przy ulicy Lelewela będzie dostępna do końca listopada. Warto tam zajrzeć na chwilę, to parę kroków od szczecineckiego parku. Na miejscu znajdziemy także broszurkę poświęconą życiu i spuściźnie niezwykłej położnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto