Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły kalendarz ze Szczecinka, jak wehikuł czasu. Galeria 90-latków sprzed 90 lat [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Niezwykłą sesję zdjęciową 90-latkom ze Szczecinka i okolic urządzono w latach 30. XX wieku. Unikatowy kalendarz jest w posiadaniu Adama Brauna.

Adam Braun to pasjonat historii z centralnej Polski, który prowadzi blog historyczny historia-nieznana.blogspot.com. - Jakiś czas temu w moje ręce wpadł Heimat Kalendar z 1932 dla miasta i powiatu Neustettin, tak brzmi tytuł bardzo ciekawego kalendarz ze Szczecinka – pisze pan Adam. - Kupiłem go w Brunszwiku u mojego znajomego Klausa. Wreszcie po latach przejrzałem go i postanowiłem przedstawić na blogu zdjęcia 90-latków ze Szczecinka i okolic. Jest w tym kalendarzu rozdział pod tytułem: Nasi 90-latkowie. Dodam, że kalendarz ma 210 stron, także sporo reklam.

Heimat kalendar to popularne w przedwojennych Niemczech wydawnictwo, daleko wykraczające poza zwykły kalendarz z datami. Były tam różne porady, sporo artykułów na różne tematy i – jak widać – treści historyczne.

Sesja zdjęciowa jest niezwykła, bo każde zdjęcie 90-latka opatrzone jest krótką notką o osobie na fotografii uwiecznionej. Jak łatwo policzyć, były to osoby urodzone w latach 40. XIX wieku, które przeżyły niemal 100 lat burzliwej historii Niemiec i Europy. Są tam m.in. sędziwi już wówczas weterani licznych wojen, jakie Prusy toczyły w latach 60. i 70. XIX stulecia z Austrią, Danią czy Francjami. Te zwycięskie batalie utorowały drogę do zjednoczenia Niemiec pod berłem króla Prus.

A tak opisywano bohaterów z kalendarza. Pan Karl Blockhaus (90 lat) jest mistrzem szewskim i mieszka w Barwicach wraz z synem, który obecnie prowadzi firmę. Jeszcze kilka lat temu pan Blockhaus sam zajmował się warsztatem i sklepem, a dopiero niedawno wycofał się z działalności gospodarczej.

Pani Eline Bechert (90 lat) mieszka w Czarnem. Pani Bechert musiała prowadzić życie bogate w niedostatki. Dopiero teraz, w dojrzałym wieku, jest w stanie przerwać najcięższą pracę i aby nie być bezczynną, zajmuje się małymi dziećmi z kręgu swoich znajomych. Fotografowi trudno było odciągnąć panią Bechert od jej obecnego podopiecznego na krótki czas, w którym zostało zrobione zdjęcie. Zdjęcie zostało właśnie zrobione, gdy dziecko zaczęło płakać i nic nie mogło go zatrzymać na zewnątrz.

Pan Ludwig Wodtke mieszka między Białym Borem a Miastkiem. Urodził się w Kamnicy i podobnie jak jego imiennik walczył w trzech wojnach (64, 66 i 70/71).

Pan Hermann Wodtke z Czarnego Małego koło Czaplinka brał udział w wojnach 64, 66 i 70/71. Urodził się w Labenz w powiecie świdwińskim. Jego zdjęcie znajduje się również na okładce kalendarza. Fotograf musiał szukać go w terenie, gdzie spacerował ze starym przyjacielem, który również miał ponad 80 lat.

Pan Friedrich Perske z Rakowa koło Łubowa jest nadal szczęśliwie żonaty, choć przekroczył już dziewięćdziesiątkę. Jego żona Emilie, z domu Manthey, ma 82 lata, małżonkowie obchodzili w kwietniu 1931 roku 62. rocznicę małżeństwa. Pan Perske urodził się w Szlacheckim Folwarku koło Wałcza. Ma wielkie wyczucie dla humorystycznej strony życia.

Pani Friederike Noeske urodziła się w Krągach w powiecie szczecineckim, a obecnie mieszka w Wilczych Laskach. Pani Noeske jest bardzo aktywna w gospodarstwie domowym. Codziennie obiera ziemniaki, zmywa naczynia, opiekuje się kaczkami i drobiem. Jej receptą na starość jest to, by nigdy nie przestać pracować.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto