Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie folk w Sitnie. Była zacna okazja do zabawy i świętowania [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wideo
od 16 lat
Zespół Swojacy z Sitna koło Szczecinka tegorocznych Szczecineckich Spotkaniach z Folklorem obchodził 20. rocznicę istnienia.

- Wszystko zaczęło się od spotkań towarzyskich, na których śpiewaliśmy i pewnego razu uznaliśmy, że warto założyć zespół –

wspomina Marzena Nowacka, od początku w Swojakach z Sitna, dziś jego kierowniczka.

- Dodam, że gdy zaczynaliśmy byłam w ciąży z pierwszą córką, która dziś śpiewa razem z nami, więc nazwa Swojacy jak najbardziej pasuje.

Okazją do świętowania jubileuszu 20-lecia zespołu były 8. Szczecineckie Spotkania z Folklorem, które z tej okazji odbyły się właśnie w Sitnie. Przyjechało na je sześć zespołów z regionu. Były życzenia i gratulacje oraz mnóstwo ciepłych słów.

Członkowie takich zespołów mają cokolwiek utrudnione zadanie, bo siłą rzeczy wojna przerwała pomorsko-niemiecką historię tych ziem, a więc i ówczesny folklor. Nasze zespoły czerpią więc z tradycji przodków, którzy zjechali tu po 1945 roku. Swojacy na przykład sięgają od korzeni części pań śpiewających w zespole, którzy pochodzą spod Łowicza. Stąd łowickie zapaski na scenie i łowicki repertuar. Panie z Sitna już wcześniej śpiewały na różnych uroczystościach i przy różnych okazjach. Początki też nie były łatwe, bo dwa pierwsze wyjazdy na prestiżowy przegląd folklorystyczny do Drawska zakończyły się niepowodzeniem i dość surowymi ocenami jurorów. Ale Swojacy się nie zniechęcili i z trzeciego przeglądu wrócili już z kilkoma „malwami” przyznawanymi najlepszym twórcom. Co ciekawe, zespół w swoim repertuarze ma nie tylko pieśni, czy gawędy, ale też dawne obrzędy – na czele dożynkami, ale też wiejskie zaloty, kiszenie kapusty, chrzest, narodziny, czy wesele. I co ważne do zespołu udało się przyciągnąć młode pokolenie, jest więc nadzieja, że tradycja polskiej wsi nie zaginie wraz z odchodzącym pokoleniem.

Zespół Swojacy powstał w roku 2003. Pierwszy skład, który uformował się po kilku próbach zespołu, liczył 14 osób. Pierwszym muzykiem, który prowadził zespół był Józef Bakuła, kolejnym prowadzącym był Tomasz Marian Nowacki, który przez 6 lat dojeżdżał do Sitna z Koszalina. Od 7 lat akompaniatorem zespołu jest Roman Sokulski. Zespół bierze udział w różnych przeglądach i konkursach, reprezentuje gminę Szczecinek w kraju i poza jego granicami. Pierwszym dużym osiągnięciem było zdobycie w 2007 roku Złotej Malwy na XX Prezentacjach Folklorystycznych Pomorza Środkowego w Drawsku Pomorskim. Następnie w 2013 roku zespół zdobył Grand Prix na regionalnym przeglądzie Pomorza Środkowego i Zachodniego w Drawsku Pomorskim. Największym, dotychczasowym sukcesem Zespołu Swojacy był występ na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie reprezentował województwo zachodniopomorskie. Pierwszy taki występ miał miejsce w 2014 roku, w którym to zespół dostał wyróżnienie w kategorii Zespoły Śpiewacze. Obecnie zespół Swojacy liczy 8 osób. Kierownikiem zespołu jest Marzena Nowacka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto