Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecinek i powiat pomaga uchodźcom z Ukrainy. Pierwsi lada chwila w mieście [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Jakub Juniewicz ze Szczecinka z kolegami pojechał na granicę po uchodźców, tu w Warszawie
Jakub Juniewicz ze Szczecinka z kolegami pojechał na granicę po uchodźców, tu w Warszawie FB Jędrzej Dunaj
Wielka fala oddolnego wsparcia dla uciekających przed wojną na Ukrainie. Szczecinek już pomaga uchodźcom.

Rosja zaatakowała Ukrainę, do Polski przed wojną uciekają już setki tysięcy ludzi, wielu z nich jest już w naszym kraju. Potrzebują dosłownie wszystkiego – od dachu nad głową po żywność, ubrania, środki higieniczne. Ale także wsparcie słowem, tak ważne, gdy pod bombami straciłeś dom, gdy nie wiesz co z twoimi bliskimi…

CZYTAJ TEŻ:

Szczecinek i powiat szczecinecki już – często oddolnie rozpoczął pomaganie uchodźcom, którzy już przyjechali do naszego regionu (jedną rodzinę z Juchowa przewieziono do mieszkania w Szczecinku) lub lada chwila tu będą.
Kilkoro mieszkańców Szczecina pojechało swoimi samochodami na granicę polsko-ukraińską, aby przywieźć rodziny które tam utknęły.

- Chłopaki właśnie wracają właśnie z potrzebującymi rodzinami –

informuje Jędrzej Dunaj.

- Jedzie do nas 10 dzieci i 4 kobiety, oprócz tego aż dwa pełne busy rzeczy zostały oddane potrzebującym do miejsc zbiórek. Ci ludzie totalnie nic nie mają, wyszli z domu bez niczego. Mamy przygotowanego lekarza, tłumacza oraz miejsca noclegowe.

Wszystko co potrzeba uchodźcom można przynosić do klubu młodzieżowego AK29 przy ulicy Armii Krajowej 29 w Szczecinku (centrum organizacji pozarządowych, dawna SP3), wjazd na parking od ulicy Młyńskiej (winda poziom – 1). W niedzielę punkt będzie czynny od godziny 11:30 do 13:30. - Ilość rzeczy, które do nas przynieśliście nas przerosła, jesteście wielcy i ratujecie ludziom życia – pisze Jędrzej.
Kontakt: Jędrzej Dunaj - messenger lub telefon 602702275.

Pilna sprawa – prośba o kontakt z Jędrzejem jakiegoś gastronomika ze Szczecinka w sprawie wyżywienia uchodźców i pomagających im wolontariuszy.

Co jeszcze potrzeba? Pampersy 2/3, oliwka dla niemowlaków, płyny do mycia dla dzieci/niemowlaków, krem na odparzenia, chusteczki nawilżane, smoczek, butelka, wanienka, łóżeczko i wyposażenie dla niemowlak, wózek, mleko modyfikowane, ubranka dla dzieci do 5. roku życia, leki pierwszej potrzeby, opatrunki, na kaszel, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe (dla dzieci i dorosłych).

Media społecznościowe pełne są informacji o różnych formach pomocy dla uchodźców. Facebookową grupę Szczecinek wspiera Ukrainę założył Mateusz Sienkiewicz, dziennikarz Radia Koszalin ze Szczecinka – w ciągu kilkunastu zaledwie godzin stała się wirtualnym miejscem koordynacji pomocy i wymiany użytecznych informacji. Link do grupy

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku uruchomi wsparcie psychologiczne dla ukraińskich rodzin.
Polski Czerwony Krzyż w przystani Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior przy ulicy Mickiewicza 2 w Szczecinku rozpoczyna w poniedziałek (28 lutego) zbieranie materiałów opatrunkowych, żywności długoterminowej, środków higieny (kosmetyki, pieluchy, podpaski, pasty do zębów itd.), nowego sprzętu kwatermistrzowskiego (śpiwory, łóżka polowe, koce itp.)

Aktualizacja
Dla wszystkich zainteresowanych którzy przyjmują rodziny Ukraińskie w Szczecinku. Internat Zespół Szkół Technicznych deklaruje nieodpłatne całodniowe wyżywienia dla wszystkich rodzin z Ukrainy. Na czas nieokreślony. W celu ustalenia szczegółów proszę o kontakt 660 769 565

W pomoc dla ukraińskich uchodźców angażuje się także kościół.
W niedzielę po Mszach Świętych przed kościołami w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zbierane były datki na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Podobna zbiórka zostanie przeprowadzona przed świątyniami w Środę Popielcową.

Pieniądze za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na różnorakie wsparcie uciekającym przed wojną.
Zaraz po wybuchu wojny biskup ordynariusz diecezji Edward Dajczak zwrócił się do parafii i instytucji kościelnych o przygotowanie się na przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy.

Kilkadziesiąt parafii już odpowiedziało na ten apel, zgłaszają się także kolejne. Uchodźcy będą mogli zamieszkać w budynkach parafialnych, przyjmie ich także m.in. koszalińskie seminarium duchowne, czy Dom Samotnej Matki, gdzie już są pierwsi Ukraińcy. Kołobrzeski ośrodek Caritas przyjmie dzieci z domów dziecka w Kijowie.

Koordynacją działań zajmuje się dyrektor diecezjalnej Caritas ksiądz Tomasz Roda.

Do akcji wkracza także szczecinecki ratusz, gdzie w niedzielę burmistrz Daniel Rak zwołał naradę służ miejskich. Oto ustalenia - w poniedziałek, w godzinach porannych uruchomione zostaną trzy dodatkowe punkty zbiórki rzeczy, które przekażemy potrzebującym Ukraińcom. Poza punktem przy ul. Armii Krajowej 29 (była SP nr 3) zbiórka będzie prowadzona przez OSIR Szczecinek na terenie Ślusarni, Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna w siedzibie przy u. Kościuszki 22 (dawny budynek nadleśnictwa Szczecinek), Straż Miejska w Szczecinku przy ul. Karlińskiej 15

Co można przekazywać - żywność z długim terminem ważności, folie termiczne, śpiwory, karimaty (pokryte folią), środki higieniczne, odzież (najlepiej nową), komplety pościeli, prześcieradła, koce.

Dodatkowo Szczecinek uruchamia punkt informacyjny dla Ukraińców przybywających do miasta. Wszyscy, którzy się do niego zgłoszą otrzymają fachową poradę oraz wskazówki dotyczące uzyskania dalszej pomocy. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Referatem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (budynek B Urzędu Miasta), tel.: 94-37-140-38.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto