Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wskazówki zegara kościoła Mariackiego w Szczecinku ruszą. Już w niedzielę, 19 września [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Montaż silników elektrycznych napędzających wskazówki zegara w wieży kościoła Mariackiego w Szczecinku
Montaż silników elektrycznych napędzających wskazówki zegara w wieży kościoła Mariackiego w Szczecinku
W niedzielę (19 września) w samo południe zegar na wieży kościoła Mariackiego w Szczecinku ponownie zacznie odmierzać czas. Po 76 latach przerwy…

W wieży kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku kończą się już prace przy montażu mechanizmu – a raczej mechanizmów, bo są ich cztery do każdej z zegarowych tarcz. Zegar ma w kurant wybijający godziny, półgodziny i kwadranse. Ksiądz proboszcz Jacek Lewiński zaprasza mieszkańców w niedzielne południe na uruchomienie wskazówek, które zatrzymał sowiecki pocisk w zimie 1945 roku.

CZYTAJ TEŻ:

- Każdą wskazówkę napędza krokowy silnik elektryczny sterowany elektronicznie – mówi Jerzy Jurkiewicz z firmy Rek ze Szczecina, która podjęła się ożywienia kościelnego czasomierza. Początkowo rozważano możliwość naprawy pogruchotanego oryginalnego mechanizmu firmy Weule sprzed ponad 100 lat, gdy wznoszono świątynię. Ale to okazało się zbyt kosztowne, ostatecznie reaktywacja czasomierza kosztowała 74 tys. zł.

Pomogli wierni i mieszkańcy Szczecinka, który głosowali na projekt ponownego uruchomienia zegara zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Wniosek wygrał, tak samo jak o rok wcześniejszy projekt renowacji cyferblatów, które teraz lśnią złoceniami nad dachami Szczecinka. Wieża kościoła Mariackiego (78 metrów) to najwyższa budowla miasta i jego symbol.

To symboliczne wydarzenie, nie tylko dlatego, że wskazówki zegara stanęły zimą 1945 roku, gdy mechanizm czasomierza pogruchotał pocisk. To wydarzenie zepnie pewne epoki. Świątynia – wówczas św. Mikołaja – została wniesiona przez ewangelików na początku XX wieku. Po wojnie kościół – wraz z całkowitą wymianą ludności – stał się świątynią katolicką pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Przez ponad 20 lat po wojnie sytuacja prawna kościoła katolickiego na tzw. Ziemiach Odzyskanych była tymczasowa. M.in. z powodu braku traktatu pokojowego po II WŚ. Ta niepewność jutra udzielała się i nowym mieszkańcom: przesiedleńcom z Kresów, Polski centralnej i innych regionów.

I znieruchomiałe wskazówki na wieży kościoła Mariackiego były jakby widomym znakiem tej tymczasowości. Tymczasem w Szczecinku rodziły się kolejne pokolenia, dla których to już ich rodzinne miasto. I w końcu wszyscy poczuliśmy się tu jak u siebie. W swoim domu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto