Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Spore już nie takie spore. Dramat akwenu koło Szczecinka [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Plaża nad jeziorem Spore, jej powiększenie wcale nie cieszy
Plaża nad jeziorem Spore, jej powiększenie wcale nie cieszy Rajmund Wełnic
Podszczecineckie jezioro Spore wysycha w zastraszającym tempie. Lustro wody systematycznie się obniża.

Turystów wypoczywających nad jeziorem Spore w miejscowości o tej samej nazwie w gminie Szczecinek zaszokował na pewno tego lata widok plaży nad tym akwenem. To jedno z najbardziej ulubionych kąpielisk w okolicach Szczecinka, chętnie odwiedzanych przez miłośników kąpieli wodnych i słonecznych.

Wody w Sporem coraz mniej

Od jakiegoś czasu mogli obserwować powolne obniżanie się poziomu wody w jeziorze, ale to co ujrzeli u progu tego lata jest już bardziej niż niepokojące. I dzieje się to właściwie na ich oczach, bo jeszcze przed rokiem plaża w Sporem wyglądała inaczej. Teraz znacznie się powiększyła, oczywiście kosztem jeziora. Linia brzegowa przesunęła się miejscami o kilka to kilkunastu metrów. W nieco głębszym miejscu utworzyła się kałuża, pełna błotnistej wody oddzielona od reszty akwenu piaszczystą łachą. A i dalej ciągnie się duża płycizna, aby popływać w miarę swobodnie trzeba wypłynąć niemal na środek wąskiego, typowo rynnowego jeziora.

Obniżenie lustra wody widać też w innych miejscach, gdzie wcześniej było płytko, a teraz widać odsłonięte dno. Łodzie cumują na suchym niemal lądzie, a pomosty coraz bardziej wyłaniają się z wody. Na nich widać dokładnie dokąd jeszcze niedawno sięgała woda – na przestrzeni ostatnich lat opadła nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Podwodna roślinność miejscami pływa już na powierzchni.

- Proces nie zaczął się wczoraj, ale w ostatnim roku przyśpieszył –

mówi jeden z bywalców plaży w Sporem.

- W czerwcu prawie w ogóle nie padało, małe cieki zasilające jezior wyschły i nie ma dopływu wody, więc jezioro wysycha. Jeżeli klimat się nie zmieni, a nic na wskazuje, to będzie coraz gorzej.

Jezioro Spore maleje przez suszę

Jezioro Spore, wbrew nazwie będącej spolszczeniem przedwojennej, niemieckiej nazwy wsi (Sparsee), wcale duże je jest. Ma niespełna 90 hektarów, jakieś 2,8 kilometra długości i w najszerszym miejscu nie więcej niż pół. To typowe jezioro polodowcowe, ale niezbyt głębokie – w najgłębszy miejscu około 5 metrów, choć to raczej pomiary już nieaktualne.

Spore to naturalnie nie wyjątek, a raczej reguła, od tego co dzieje się z jeziorami na Pojezierzu Drawskim. Efekty wieloletniej suszy hydrologicznej dotykają najpierw mniejsze akweny te pozbawione naturalnych dopływów i zasilane tylko wodami opadowymi. Później te nieco większe, które mają dopływy z cieków wodnych, ale i one zanikają, zwłaszcza w lecie. Poziom wody można regulować – tak jak na wylocie rzeczki Niezdobnej ze szczecineckiego Trzesiecka – zastawkami i jazami, ale to zestaw naczyń połączonych. Spiętrzenie i zatrzymanie wody w jednym akwenie spowoduje, że zacznie jej brakować w innym. Występujący w następstwie suszy atmosferycznej okres, podczas którego przepływy w rzekach spadają poniżej wieloletnich wartości średnich.

Naukowa definicja suszy hydrologicznej (jednym z jej etapów jest też susza rolnicza, która pustoszy uprawy) wyjaśnia wszystko – jej długie trwanie powoduje znaczne zmniejszone zasoby wód powierzchniowych, obniżenie poziomu zalegania wód podziemnych. Na ich odtworzenie – pod warunkiem ustąpienia czynników powodujących suszę – potrzeba wielu lat. Tu nawet nawalne i obfite lokalne opady w lecie niewiele pomagają, bo woda wówczas szybko spływa i nie uzupełnia niedoborów. Jedynym wyjściem – poza zmianą klimatu na co mamy ograniczony wpływ w krótkim czasie – jest magazynowanie wody.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto