Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska chce odwołania przewodniczącego Rady Powiatu Szczecinek

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Cezary Jankowski, przewodniczący Rady Powiatu Szczecinek
Cezary Jankowski, przewodniczący Rady Powiatu Szczecinek Rajmund Wełnic
Szczecineccy radni powiatowi KO złożyli wniosek o odwołanie Cezarego Jankowskiego z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu. Poszło o wystąpienie z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Powiatu Szczecinek Cezarego Jankowskiego z Prawa i Sprawiedliwości złożył klub radnych Koalicji Obywatelskiej. - W swoim przemówieniu z okazji 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego nazwał obecną Radę Ministrów „rządem lewackim” - czytamy w uzasadnieniu. - Porównał go z rządem Gomułki wprowadzającym podwyżki cen i rządem Jaruzelskiego, który „powsadzał do więzień i zabił ponad 100 osób”. Wygłosił też nieprawdziwe stwierdzenia, że jedynym konkretem w umowie koalicyjnej jest konieczność „przywrócenia przywilejów SB i UB-ekom”, że minister edukacji zapowiedziała „wyrzucanie religii ze szkoły”, przedstawiciele rządów mówią o potrzebie „wydłużenia wieku emerytalnego” i zapowiedzieli „wprowadzenie cenzury”.

W ocenie wnioskodawców zestawienie dat czy nazwanie rządu „lewackim” może znieważać lub poniżać konstytucyjny organ Rzeczpospolitej, a wypowiedzi nie licuje z powagą przewodniczącego Rady. - Tej ważnej i odpowiedzialnej funkcji nie powinna pełnić osoba prezentująca poglądy skrajne, niebezpieczne i wywołujące uzasadniony niepokój w społeczeństwie, tym bardziej, że w poglądach tych zawarte są stwierdzenia całkowicie nieprawdziwe – dodają radni KO.

W rozmowie z nami działacze tego ugrupowania dodają także, że wniosek będzie testem na trwałość koalicji rządzącej powiatem od ponad 5 lat. - Nie jest tajemnicą, że nie wszyscy członkowie Porozumienia Samorządowego z radością przyjęli wtedy wiadomość o zawarciu umowy z PiS – mówi jeden z nich.

BEZ KOMENTARZA ZAINTERESOWANEGO

Cezary Jankowski nie chciał na razie komentować wniosku radnych opozycji, zapowiedział jednak, że wniosek umieści w porządku obrad sesji zaplanowanej na 28 grudnia.

Los przewodniczącego leży teraz w rękach Porozumienia Samorządowego - Sprawa jest nowa, nie miałem jeszcze okazji wysłuchać tego co powiedział pan Jankowski na uroczystościach w rocznicę 13. grudnia, bo tam nie byłem. Nie wiem, czy wypowiadał się jako działacz związku zawodowego Solidarność (C. Jankowski jest szefem oświatowej S – red.), czy jako przewodniczący Rady. Więc trudno mi to też skomentować, a tą wypowiedzią uzasadniono – mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis, lider Porozumienia Samorządowego, które współrządzi z PiS w powiecie. - Nie zebrał się też w tej sprawie klub Porozumienia, nie znam opinii poszczególnych radnych i nie wiem, jakie będzie ich stanowisko. Także w kwestii głosowania. Najbliższa sesja Rady jest 28 grudnia i nie wiem czy przewodniczący włączy do porządku obrad głosowanie nad tym wnioskiem, bo to leży w jego kompetencjach. Dodam, że zgodnie z umową koalicyjną to radny PiS zajmuje stanowisko przewodniczącego i to ono decyduje, kto je obsadza: pan Jankowski lub ktoś inny.

Sęk w tym, że to już końcówka kadencji samorządu, wybory do 19-osobowej Rady Powiatu odbędą się najpewniej w kwietniu. Przymiarki do nich już trwają, choć formalnie kampania jeszcze nie wystartowała. W tej chwili starostwem rządzi koalicja PS (po wyborach miało 6 radnych, jedna radna w czasie kadencji stała się niezależną) oraz Prawa i Sprawiedliwości (5). W opozycji jest Koalicja Obywatelska – w praktyce Platforma Obywatelska (zaraz po wyborach 6, dziś jeden niezależny). Aby rządzić, wybrać starostę i zarząd powiatu należy mieć więc przynajmniej 10 radnych.

13 GRUDNIA

Co powiedział Cezary Jankowski w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego? Skrytykował nowy rząd KO – Trzeciej Drogi i Lewicy nazywając go lewackim. Jego zdaniem jednym z niewielu konkretów w programie rządu jest przywrócenie przywilejów funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. Mówił też, że historia zatoczyła koło, bo komuniści lubili datę 13 grudnia – to wtedy, jak mówił przewodniczący RP - w roku 1970 ogłoszono podwyżki cen, które stały się przyczynkiem do krwawo stłumionych wystąpień robotniczych na Wybrzeżu, to wtedy w roku 1981 wprowadzono stan wojenny i teraz zaprzysiężono nowy rząd

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto